eBeeHoney.com
eBeeHoney.com 0 Item(s) In Cart / Total: $0
Cost of Comb Honey Production
Posted by Administrator on 8/5/2011 to Comb Honey 2011
Why is comb honey so expensive? This question is asked frequently, not by beekeepers but by people who just want to buy a chunk of honeycomb. “You don’t even have to do anything to it,” is what many folks think.  A number of factors affect the price of comb honey, some more than others. The following issues (in random order) all play a part:

1)  The production of wax comb is energy expensive for the bees. Estimates vary but bees need to eat approximately 6-8 pounds of honey to produce a pound of wax. So if you priced the bees work based on the number of calories consumed, honey plus wax costs a lot more than just honey.

2)  Related to the above is the fact that comb honey production is a one-time use of wax comb, whereas extracted honey producers can use the same comb over and over again. So instead of spreading the cost of wax over many harvests, comb honey spreads it over only one.  When producting comb honey a beekeeper must use beeswax foundation, which needs to be replaced each and every year, and to do this one must first remove the remnants of the prior years production from the frame, which is time consuming. 

It is much like removing the sealant around a window frame when replacing a broken window.   With honey production, the same foundation and drawn comb is used year after year, saving the bees time, use of honey to produce wax, and the beekeeper the time readying the frame for use.

3)  Beeswax is valuable, so even if a beekeeper did not plan to re-use his combs, he can make more money selling the wax and the honey separately—unless his comb honey price is high enough to cover the difference.

4)  A lot of “waste” is associated with comb honey production. Although this waste (imperfect combs, damaged combs, combs with brood, etc.) is put to other uses, it reduces the total yield from a crop of comb honey.

5)  Comb honey equipment is expensive. Whether the beekeeper uses basswood boxes, plastic boxes, or even just Styrofoam trays, there is a large outlay for all the materials necessary to prepare the honey supers and package the product.

6)  Also, storing and marketing is more expensive because the product is fragile and easily damaged—unlike honey in a jar.

7)  Comb honey production is more labor intensive for the beekeeper than extracted honey production. Especially if section honey is produced, bees must be managed at the brink of swarming to get them to fill those cute little boxes.

8)  Comb honey is not so sensitive to the effects of cheap imported honey dumped on U.S. markets. Most imported honey is extracted and so affects extracted honey prices to a greater degree.

9)  The fact the “pure, natural comb honey straight from the bee to you” has been embraced by both upscale restaurants and uppity food catalogs has given comb honey a boost. It is not hard to find catalogs selling comb honey at $24.95 for 12 ounces. While that is not the norm, comb honey at farmers markets and small retail outlets often hovers around $1 an ounce–especially in urban areas.
 
Add Comment
Name 
Email 
Body 
 

 News
 New Items
 Raw Honey
 Honey Varieties
 Bees
 Organic Honey
 Visiting our Bee Farm
 Comb Honey 2011
 Rosh Hashanah

 Clover Honey 2014
 Honey Update around U.S.
 Farmland Census Update
 Soap with Honey
 Newsletter
 Locust Honey Giveaway
 Great article on store bought honey! Must read article!
 Honey Straw Givaway
 Labels for Favors
 Latest News from the Hive
 Bald Faced Hornets - Collecting Venom
 Honey Production from the U.S. August 2013
 Monthly honey giveaway~!
 New honey straw varieties
 Agave Honey Straws
 Orange Blossom Crop
 Propolis in bulk
 Locust Honey
 New Lip Balm Cap Colors
 New Honey Straws
 Halloween Lip Balm
 New Chunk Honey Size
 Comb honey 2012
 Star Thistle Honey
 Honey Production Update 2012
 Bee Swarm 2012
 Honey Varieties and when they come off the hives
 Soap Giveaway on Facebook
 Raw Honey Pack in small sampler size
 Organic Honey
 More lip balm flavors
 Types of honeybees
 New lip balm flavor
 Lip Balm Giveaway on Facebook
 Imported Honey = Recent Indictment

 July 2014
 June 2014
 May 2014
 April 2014
 March 2014
 February 2014
 December 2013
 November 2013
 August 2013
 June 2013
 May 2013
 March 2013
 February 2013
 December 2012
 September 2012
 August 2012
 July 2012
 May 2012
 April 2012
 March 2012
 February 2012
 January 2012
 October 2011
 September 2011
 August 2011
 July 2011
 June 2011
 May 2011
 April 2011
HONEY PRODUCTS
BEEHIVE PRODUCTS

SOAPS AND BALMS
PERSONALIZED ITEMS
Call 419-289-6701